6 funkcji, jakie lustra spełniają w windach

Strona główna/Blog/6 funkcji, jakie lustra spełniają w windach

6 funkcji, jakie lustra spełniają w windach

W nowoczesnym budownictwie ciężko wyobrazić sobie windy, które są montowane bez umieszczenia w nich luster. Jadąc windą z lustrem w środku mamy poczucie, że jesteśmy w budynku o którego wyposażenie ktoś się zatroszczył, eleganckim i pełnym klasy. Mało kto jednak zna wszystkie funkcje, jakie pełnią lustra w windach. Poznaj najważniejsze z nich. 

Lustro w windzie. Nie tylko element wystroju

Estetyka to nie jedyny powód, dla którego montuje się lustra w windach. Jest ich dużo więcej! Zobacz, jakie intencje (również nieoczywiste) przyświecają projektantom wind.

  • Po pierwsze bezpieczeństwo. Umieszczenie windy w lustrze pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Gdy do windy wsiada kilka osób, widzimy co robią współpasażerowie, dzięki czemu możemy uchronić się np. przed kradzieżą kieszonkową i złapać osobę sięgającą po nasz portfel na gorącym uczynku.
  • Po drugie dostępność dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Obecność lustra pomaga we wsiadaniu i wysiadaniu osobom na wózku inwalidzkim. Często windy nie są wystarczająco duże, aby wjechać do nich przodem do wejścia – dzięki lustru osoba na wózku widzi, co się dzieje i łatwiej jej opuścić windę.
  • Po trzecie wsparcie dla osób zmagających się z klaustrofobią. Klaustrofobia to rodzaj zaburzenia nerwowego, polegający na strachu przed małymi, zamkniętymi przestrzeniami. Obecność lustra „powiększa” windę optycznie, dzięki czemu osoby cierpiące na tę przypadłość mogą uniknąć uczucia dyskomfortu.
  • Po czwarte lustro w windzie daje możliwość poprawy wyglądu np. przed ważnym spotkaniem. Windy z lustrami często są obecne w budynkach biurowych. Nie bez przyczyny. Krótka przejażdżka z piętra na piętro pozwala nam przejrzeć się przed spotkaniem, poprawić włosy i makijaż czy wyprostować ubranie.
  • Po piąte selfie w windzie. Pół żartem pół serio, ale coraz więcej osób ma w zwyczaju robić sobie zdjęcia na instagrama w windzie. Jedziemy na rozmowę kwalifikacyjną w eleganckim garniturze, wybieramy się na siłownię w sportowym outficie, a może jedziemy z kwiatami do dawno nie widzianej cioci? Dlaczego by tego nie uwiecznić i pokazać światu?
  • Po szóste estetyka. Winda bez lustra jest jak telefon komórkowy bez aparatu fotograficznego. Działa, pełni swoją główną funkcję, a jednak czegoś brakuje. Dlatego dziś ciężko wyobrazić sobie windę pozbawioną kawałka szkła, w którym każdy może się przejrzeć.

Wygląda na to, że lustra na stałe zadomowiły się w windach w budynkach i jest mało prawdopodobne, że kiedykolwiek z nich znikną. Jednak to niejedyny element wind, na którego wybór należy zwrócić szczególną uwagę: równie ważne jest oświetlenie, poręcze czy jakość elementów stalowych. Jeśli szukasz wysokiej jakości wystroju kabin windowych, sprawdź co do zaoferowania ma nasza firma.